Расскажите, как вы будете с ним общаться, какие будут ваши действия?

У меня вопрос

2. Представьте ситуацию: иностранный студент не говорит на русском языке, он просрочил регистрацию. расскажите, как вы будете с ним общаться, какие будут ваши действия?

Напишите сообщение адресованное студенту на английском языке.

, Ильяс, г. Уфа
Максим Домницкий
Юрист, г. Москва

Good afternoon. Please tell me what is your problem?

You should immediately contact the regional office of the Federal Migration Service for an extension and to explain the reasons for the situation. Article 26 of the Federal Law «On the Procedure for Entry into and Exit from the Russian Federation» speaks exclusively about the right of migration service employees to prohibit anyone who violated the registration procedure from being in Russia for three years from the moment of departure.