Is he going to be deported when they discover he has hepatitis B during medical examination?

A foreign student studying in the russian federation just discovered he has hepatitis B and according to the new law for immigrants no 358 of the Russian Federation the list of infectious disease does not include hepatitis B...Is he going to be deported when they discover he has hepatitis B during medical examination?

, Alex, г. Москва
Николай Улесов
Юрист, г. Волгоград

В случае депортации, необходимо обжаловать данное решение в суде.