I have recieved my temporary residence permit on 23rd July 2024, i also have a temporary registration from Bryansk where i reside currently
I am an Indian citizen married to a Russian citizen residing in Bryansk Russia. I have recieved my temporary residence permit on 23rd July 2024, i also have a temporary registration from Bryansk where i reside currently. I don't work in Russia. I work remotely and recieve my salary in Crypto currency. Can i rent an apartment in Moscow and get a fresh registration there.
Здравствуйте, Гупта Рохан Кумар.
В данном случае необходимо знать у Вас разрешение на временное проживание или вид на жительство в Российской Федерации.
Необходимо исследовать фактические обстоятельства дела.
За подробной платной юридической консультацией, необходимой правовой помощью можете обратиться ко мне в личные сообщения на сайте.
Юрист Ларин Олег Юрьевич, г. Екатеринбург.