Poluchenie grajdanstva RF
Dobriy den',
Projivayu i rabotayu na danniy moment v USA, imeyu krymskuyu propisku. Kontrakt na 2 goda, poetomu ne mogu pozvolit poehat i poluchit grajdanstvo po mestu propiski. Mogu ya poluchit pasport RF v rossiyskom konsulstve?
, George Moust,
Светлана Каверинская
Hello George, let me write to you in English to be clear for you.
As a citizen of Krimea (Russia) you have to refer to the Russian embassy (or consulate office) in USA.
Embassy is a rep. office of Russian on the territory out of Russian Federation with all necessary state fucnctions.